Geçirdiği ameliyat nedeniyle Yasemin Demir Hanımefendiye geçmiş olsun ve kalıcı tez şifa dileklerimizi iletiyoruz. (19/02/2021 21:58) | Şiir Zamanı sağlıklı günlerde hep edebî mutluluklar diler. (24/01/2021 08:04)


Duyuru

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

Avrupa'nın En İyi Şiiri :Deniz İnan [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER : MİCHAEL JACKSON [Devamı]

DOĞAN CÜCELOĞLU'NUN ARDINDAN  [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Dost gerçekleri.. Düşman işine geleni.. Deli ağzına geleni.. Aşık içinden geçeni söylermiş.
    Özdemir Asaf

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 1 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

YAĞMUR YAĞAR, GÜNEŞ AÇAR, YEŞERİR ÇİMLER

Bu gelip geçerken delip de geçen 2020 yılı, salgın nedeniyle gelecek yıllarda pek iyi anılmayacak. En az beş altı yazı yazdım bu virüs illetinin yaşamımıza kattığı olumsuzluklar konusunda. Ben doktor değilim, bu salgının bilimsel yönleriyle ilgili ahkam kesemem, sadece bizde bıraktığı izleri, izlenimleri, çıkardığı zorlukları yazarım. Bu yazıda onlardan söz etmeyeceğim.
Her yıl nisan başında Didim'e gelip ekim sonunda Ankara'ya dönüyorduk. Bu yıl pek çok emekli gibi bildiğiniz nedenden dolayı kışın Ankara'ya dönmedik. Burası virüs salgını yönünden daha güvenli bir yer. Şimdilerde daha da azaldı. Bakalım yeniden hortlatmazsak.
Ankara'ya dönmemeye karar verdik; ama kafamda bir bir türlü sorular.
Kış nasıl geçecekti?
Klima ısınmamıza yetecek miydi?
Kışlık giyecekleri getirmemiştik, getirtmemiz gerekecek miydi?
Klima dışında yeni bir ısıtma aracı almamız gerekir miydi?
Sorular... sorular...
Bu soruların yanıtlarını kışı daha önce burada geçiren tanıdıklardan, arkadaşlardan alıyorduk; ama yine de içimizde bir kuşku.
-”Hiç takmayın kafanıza!” diyordu eski öğrencilerimden Galip, “Hocam, evinizdeki iki klima size yeter, üstelik eviniz bir artı bir, neredeyse gün boyu güneş alıyor.”
-”Bakalım, deneyip göreceğiz, olmazsa bir ısıtıcı alırım.”
-”Yaşayınca bana hak vereceksiniz. Kışın burada yağmur yağar, güneş açar. Şu gördüğünüz çimenler yemyeşil olur, değişik çiçekler gösterir kendisini.”
Ege'de kış, İç Anadolu'daki gibi olmazdı elbette. Bunu hepimiz biliyorduk; ama şu anda ocak ayının ortasındayız. Yağmur, güneş ve rüzgârdan öteye üşütücü soğuk bile yok. Yazıyı yazdığım şu sırada güneş bütün parlaklığı ile gökyüzünde, oysa sabah sağanak yağmur vardı.
Bir süre ara verdiğim spora bu sabah gittim. Yağmur yağmış, henüz güneş ortalarda yok. Ortalık mis gibi. Yeşeren çimenlerin, açan çiçeklerin fotoğrafını çektim.Gerçekten hayret vericiydi. Sanki bahar aylarını yaşıyoruz. Ankara'dan, İstanbul'dan yağmur, kar haberleri gelirken, Doğu'da yollar kapanırken Didim'de çimenler yeşermiş, sarı papatyalar gülümsüyor toprakta. Sarı turunç eğmiş ağacının dallarını.
Deniz mi? Onu söylemeden olur mu? Temizlenmiş, bazen hafif dalgalı bazen durgun ve sessiz. Yaz kalabalığına hazırlanıyor sanki.
Dün Galip Türkmen ve Mükremin Dağıstan'la yürüyüşte iken dedim ki Galip'e, “Sen haklıymışsın Galip. Dört mevsimin bir mevsimde yaşandığı güzel ülkemde bu yöreler bir ayrı güzel. Bak, çimler yeşermiş, çiçekler açmış. Dediğin gibi yağmur yağıyor, güneş açıyor. Ayrıca klima da ısınmamıza rahat yetiyor."
“Bir kar yağar bir de yağmur
Geldi geçti bunca ömür
Mahzuni'nin ömrü demir
Bitmez tükenmez geceler”
Sabah saat sekizde evden çıktığımda ortalık daha tam aydınlanmamıştı bile. Yağmur belli ki iyi yağmıştı. Spor yaparken çamların arasında güneş gösterdi göz alıcı ışıklarını. O arada Âşık Mahzuni'nin “Bitmez tükenmez geceler” diye biten türküsünden yukarıdaki dizeler geldi aklıma.
Siyasi, salogancı türküleri bırakınca ne güzel türküler üretmiş bu ozanımız. “Çeşmi Siyah, Bitmez Tükenmez Geceler, Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller, Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana....”
Onun memleketinde ve yurdumun doğusunda bir kar bir de yağmur yağarken Ege'nin bu güzel beldesinde bir yağmur yağıyor, bir güneş açıyordu. Dedim ki bu türküyü içimden mırıldanırken “Dünyanın en güzel ülkesinin; tarihiyle, doğasıyla, iklimiyle bu güzel vatanın değerini hiç bilemedik, hiç bilmiyoruz. Akşama kadar 'Şu şunu dedi, bu bunu dedi.' kavgaları. Çıplaklaştırılan doğa, yoksullaşan insanlar, çığ gibi büyüyen işsizlik, çağdışılığa itilen eğitim, çöken ekonomi.”
Bırakın bunları, Nasrettin Hoca'nın ülkesinde mizahı unuttuk mizahı.
Biraz önce okudum. Tiyatro oyuncusu Bülent Emrah Parlak bir gazetede kendisyle yapılan röportajda şöyle diyor:
-”Sizce mizah Türkiye'de baskı altında mı?”
-”Evet, çok net, kesinlikle baskı altında. Biliyorsunuz mizah, toplumun aksaklıklarından yararlanır. O aksaklıklarla kendine çıkacak yol bulur. Siz, aksaklıkları söylemenin yasak olduğu bir yerde nasıl mizah yapabilirsiniz?Alan çok daralır, ana damarları koparırsanız bunun komik olmasını boşuna beklersiniz.Televizyonlarda mizah kalmadı. Zorlansalar da biraz mizah 'Güldür Güldür' ve ' Çok Güzel Hareketler Bunlar”da var. İnsanlar özledi mizahı.'Olacak O Kadar”ın herhangi bir skecini şimdi yapamazsınız. Kısacası ileri gitmemiz gerekirken çok geriye gitmişiz.”
Bülent Emrah Parlak haklı. O çok eleştirdiğimiz Demirel bile mizaha hoşgörü ile bakarken şimdi ne hale geldik. Onunla ilgili karikatürlerin biri bile bugün çizilemez.
***
Niye sorunlar ortaya çıkınca onları planlı biçimde çözmeye çalışmayız. Bu plansızlık, günübirlik ömlemler Şark kafasının bir aymazlığı mıdır, uyuşukluğu mudur, uyutulmuşluğu mudur?
Bizden çok geri kalmış ülkeler bile aşı sorununu hızla çözerken biz onu da elimize yüzümüze bulaştırıyoruz.Seksen milyonluk ülkeye henüz gelen üç milyon doz aşı. O da ancak bir buçuk milyon kişiye yapılacak. Onu bile bir sonuca ulaştıramıyoruz. Ne kadar etkili? Yan etkileri var mı? Yaptırmak gerekli mi? Bu arada her olayda ortaya çıkan komplo teoricileri yeni teoriler üretmeye başlıyorlar. Tüm bilim adamları, doktorlar “Aşı yaptırılmalı!” derken teoriciler limon sıkmaya devam ediyorlar.
***
Zamanı kanepeye yan gelip yatmakla geçirmektense daldan dala atlayıp yazdım bir şeyler. Bu küçük uğraşlar; yazmak, çizmek de olmasa nasıl geçerdi zaman? Evet, hep zamanın geçmesini isteriz de o zamanın bir gün bizim için biteceği aklımıza gelmez.
Ne yaşadım ki ben akıp giden zaman içinde
Dönüp bakınca şöyle yetmişinde geriye
“Nasıl da geçip gitti yıllar” diyorum
Yaptıklarımı yapamadıklarımı düşünüyorum
Eğer dokunduysam onca öğrencimin
Ve de başka insanların yaşamlarına
Bir yararım olduysa onlara
“Boşuna harcamamışım akıp giden zamanı
Ne mutlu bana”
......................................................
Numan Kurt
14 Ocak 2021

Numan Kurt | 14/01/2021

5 Yorum | 95 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 17/01/2021 22:30

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Ramazan Boran 15/01/2021 00:03

ŞİİR ZAMANI ailesi olarak günün seçkisine ve kıymetli şairimize gönülden:

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:12

Bu fotoğrafı belki bencillik olur diye buraya koymamış Numan Kurt. Biz ekleyelim saygıyla.

Görüntünün olası içeriği: Numan Kurt, ayakta, ağaç, gökyüzü, bitki, açık hava ve doğa

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:10

Numan Kurt öğretmenimizin yazıda anlattığı ve çektiği Didim Fotoğraflarından:
Görüntünün olası içeriği: bitki, çiçek, çim, açık hava ve doğa, şunu diyen bir yazı 'Ocak avında açan-papatyalar'

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:07

Öğretmenimiz "daldan dala atlayıp yazdım bir şeyler" diye tevazuyla sesleniyor. Ben bayılıyorum böyle, zengin gönül dünyasının gözüyle bakıp, güzel ve doygun yaşama sanatının örneklerini kesitleyen yazılarını. Yazı yalnızca bir araç, yaşamı olduğu kadarıyla pozitif biçimde algılayıp yaşama sevinci duyması ve duyurması bence büyük ayrıcalık.

Kültürel, sosyal ve sanatsal alanda gıpta edilen yeterliğiyle doya doya yaşarken, yetiştirdiği öğrencileriyle, bakıp görüp, görüp bakıp gönlüne ilişen yerin değerini değer katan, üzerine basıp bir başka dala atladığı her dalın yeşilliğini çoğaltan ve elektriklenmeleri, gerilimleri, kısa devreleri toprağa vererek okuyanların mutluluk hücrelerini artıran bir yazar Numar Kurt hocamız.

Salgın günlerinde Didim'de kalma tercihiyle oradaki günlerinin esenlik içinde geçirileceği besbelli, çünkü yetiştirdiği öğrencisi bile öneride bulunurken huzur ve rahatlık veriyor.

Yazının başlığıve Numan öğretmenimizin çektiği fotoğraf  bile yaşama sevincimi pekiştirdi. Bizim Aydın ve  köylerinde eski yıllarda Ocak ayında bile papatyaların açtığını görmüşüzdür.

"-”Yaşayınca bana hak vereceksiniz. Kışın burada yağmur yağar, güneş açar. Şu gördüğünüz çimenler yemyeşil olur, değişik çiçekler gösterir kendisini.” Öğretmenimizin bu değinisi nasıl da iyi geliyor insana.

Mahzuni'nin siyaset dışı eserlerinin daha da güzelliğini, ülkemizdeki mizahın durumunu, siyasetin hırçınlığını, politikacıların hoşgörülerini, günümüzdeki asık suratlı dövecek gibi konuşan politikacıların sevimsizliğini yazının akışında fısıldayıveriyor Numan Kurt.

Numan Kurt'un söylediği gibi önce gönüllerde "YAĞMUR YAĞAR, GÜNEŞ AÇAR, YEŞERİR ÇİMLER"  Ve söyler bir öğretmen. Bundan sonra doğada yağmur yağar, güneş açar, yeşerir çimler."

"Yeşerir Çimler" derken devrik kullanarak nasıl da şirin şiirsellik katıyor öğretmenimiz.

Mutlu oldum. Siz de hep sağlıklı ve mutlu kalın Numan öğretmenimiz.
SEvgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Tayyibe Atay
Ardında
Teşekkür ederim sevim hanım.. selam ve sevgi...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
vahdet çil
Baharda Oyun Oynayın
Şiir zamanı ailesine günün seçkisi için çok...
(vahdet çil tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Balkabağı Aşk
Aşk balkabağı değil baldır değerini bilene ...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Aşkınızı yemeyin
Aşkınızı yemeyin  sevginizi tüketmeyin ...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Baharda Oyun Oynayın
          ders alınması...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ahmet  Çiftci
NECATİ
Çok teşekkürler hocam, saygı ve hürmetle...
(Ahmet Çiftci tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Dalgalara mı sorsam..
Yürek modu, duygu seli pastoralda. selamlar ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SONRADAN SONRA
Ozan kükredi söz ile,  teller titredi saz i...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
NECATİ
Yorumsuz. (no comment) ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SUÇ SENİN DEĞİL....S.S
Daha özgün tasvirlerle bezeli bir şiir. yalın ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
//*SÖYLENMEMİŞTİ Kİ…
Hedeflerin şaştığı, umutların renk değişti...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
İYİMSERLİK
Umut aşılayan bir didaktik. yüreğin gerek duyd...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
DOKTOR BEYY
Doktor, çare mıdır ki yüreğe? güzel bir çal...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SAFINI BELLİ ETSİN
Ozan dili, çağlamış yine, yüreğe dokunan diz...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Baba oğul Mektuplaşması
Manilerde, gülen ayvamız, ağlayan narımız ha...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Ahmet T. Kışlalı'nın Kazada Kaybettiği Eşi Hakkında Yazısı
günün seçkisini Şİİr zamani olarak gönül...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Yamacında Uyuruz Umutsuz Selamın
günün seçkisini ve şairesini Şİİr zamani ...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Nazım Hikmet'ten Yine de İyimserlik Kardeşim
günün seçkisini Şİİr zamani olarak gönül...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
19.02.2021 GÜNÜN SEÇKİSİ
teşekkürlerimle ramazan beyim. ...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Yasemin DEMİR'e Geçmiş Olsun
Çok kıymetli yasemin kardeşime ve ailesine ge...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı

Linkler