Tülin Şen ALTINLI'yı vefatının 5. yılında, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. (20/02/2020 20:46) | Şiir Zamanı her zaman her yerde sağlık, mutluluk, esenlikler diler. (09/02/2020 10:45)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Ursula K. Le Guin şiirleri ;'' Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak''  [Devamı]

Memleket Hikayeleri'nin 100.yıl Özel baskısı [Devamı]

''Gözlerim sığmıyor Yüzüme'' Yeni baskısıyla [Devamı]

YaŞar Nabi Nayır [Devamı]

James Bond Romanlarında Türkiye ve Türkler: James Bond;Eric Ambler ve MUSTAFA KEMAL [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :ALPAY [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Allah’ın sırrı sensin, kalbine yolculuk et.
    Şemsi Tebrizi

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 34 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Aşkın Alevisi

                                           Enerji, Teknolojinin, Tüketim, Işık 10

Düşünmüşlerdi ama düşüncelerinden çalacak hiçbir şeyleri yoktu

Soluklarının içinde hapsolmuş gibiydiler

Biri erkek, biri kadın el ele denizin kıyısında yalınayak

Tek bir vücut gibi birbirlerine sokulmuş olarak

Hafiften bir rüzgar saçlarını okşarken gizliden...

.

Güneşin altında mor ötesi bir rahatsızlık vardı sanki

Kıyıdaki taşlarla birlikte kumların yansıyan parlak şekillerinde

Ve bir bulutun yarı aydınlık gölgesinde öylece 

Kahreden bir karara doğru sessizce yürüdüler...

.

"Alevi olmak günah mı"  dedi adam kızın kulağına adeta haykırarak

Kız siyah saçları boynunu sararken tek damla yaşını usulca sildi

Sigarasının külü rüzgarda ateş böcekleri gibi savruldu

Tek bir bulutun yarı aydınlık gölgesinde öylece

Her ikisi de denize doğru bakarken sessizce...

.

Olasılığın merhameti yoktu bu yüzden

Şimdi dalgalara sarılarak başlayacaktı yaşamları

Hayata yeni bir ışıkla bakmanın zamanı gelmişti artık

Yola çıkmadan sanki geri bir dönüş gibiydi bu

Öfke ışığın ölümüydü bunu iyi biliyorlardı

Bu yüzdendir ki hiç öfkelenmeden...

.

Kaderine kilitlenmiş günahların var edildiği

Yoktan sebeplerle temizliği kirlenmiş arzuların sırları içinde

Adeta kendiliğine kavuşmak için büyüyen çocuklar gibiydiler...

.

Vedat DÜNDAR

vedat dündar | 14/02/2020

7 Yorum | 161 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Tayyibe Atay 16/02/2020 13:25

 bu kış günü
deniz evimde
sevgilim şuramda

dedim geçtim
öteki denizlerden bana ne!..

:)

selam ve saygılarımla...kutluyorum...

vedat dündar 15/02/2020 19:16

Sevgili Budak...Yaptığım tespit istisnalar için değil çoğunluk içindir...Siz elbette dil bilgisi kuralların da kendinizi yetiştirmiş bir kişi olarak  bu  yetişmişlik halinizi de başkaları için faydalı bir şekil de kullanan bir meziyete  sahipsiniz...Mesela "şiir sanatı" sitesinde iken benim bir şiirim için de - yalnış- kelimesinin aslında- yanlış- olarak yazılacağını doğrudan değil ama bir nezaketle dolaylı yoldan yazdığınızı da unutmadım ...Sizin bu tespitiniz ile dil bilgisine daha dikkat eder olduğumu da özellikle itiraf etmeliyim...Mesela bir istisnanın da Orhan Tiryaki olduğunu düşünüyorum...Bu muhterem şiirler dolusu askılara yaptığı dokunuşların ve   o kendisine münhasır analizlerin de karşılığını alamayan kendince kabul etmese bile bence gizli  bir mağdurdur... son astığı şiire bırakın iki çızım yorum yapmayı bir kere açıp okunmamış bile (çünkü ben 3 defa açtım yorum yazılmış mı diye,3 kere de kendisi açmışsa bir yorum yazılmış mı diye 6 eder ki kimsenin okumadığının kanıtıdır...Tabi Orhan'ın onca ilgisi,  onca emeği,onca merhabası bir cevap bulamayacak kadarsa işte  bu şairler arası bir boşluğa kadar götürüyor bizleri...Yoksa "sizin gibi bir gayretkeşi gözden kaçırmadım"..."bilinmesinde yarar var" demişsiniz görüyorsunuz ya yıllar evvelinden verdiğim -yanlış- örneğiyle bile  nasıl bir hafızayla ne çok bildiğimi umarım kabul edersiniz...Kaldı ki bu yazışmanın  herkese açık anlatımıyla sizin istisnalar için de kaldığınızın tekrarını yinelemekten memnunun...

Zekai Budak 15/02/2020 14:53

Vedat beyim,
"Yani siteye şiirini asıp kendi itibarı için emek veren tüm şair sanatçıların maalesef ki başkasının emeğine emek vermek gibi bir lüksü yoktur.." demişsiniz ama, benim gibi gizli bir gayretkeşi gözden kaçırmışsınız. Zira birçok şiir ve yazıda, üstelik hep aynı kişilerce ve hep aynı biçimde tekrarlanan, adeta onların nezdinde doğru zannıyla  kemikleşmiş birçok yazım hatasını bıkmadan usanmadan defalarca tashih eden biri var ki o benim. Bu durum, uzun yıllardan bu yana bu şekilde devam etmesine rağmen sırası geldiği için şu anda söylemek zorunda hissettim kendimi. Bilinmesinde yarar var.

vedat dündar 15/02/2020 14:30

Şiiri asmama  müteakip tekniksel  aksaklık akabinde  silinmiş olmasına hem zamanımın eksikliği hem de  bir ataletle duyarsız kaldım...Ama Ramazan Topoğlu şiiri başka bir mecradan bulup taşıyarak siteye yeniden  iktibas etmesi elbette sürprizim değildi...Çünkü onunla oluşan karşılıklı emeklerimizin temelinde var olan sevginin ve daha ötesinin saygısı bunu bir birimize elzem kılar...Bakınız mesela böylesi sıcak  bir duyarlılık bizim sevgili Yasemin Demir'dede vardır...Peki başka kim de vardır derseniz kimse de kimse için yoktur derim...Yani siteye şiirini asıp kendi itibarı için emek veren tüm şair sanatçıların maalesef ki başkasının emeğine emek vermek gibi bir lüksü yoktur...Ben de benim için lüks olmayan bu hevesimden uzun zaman önce böylece vazgeçtim diyebilirim...Bu yüzden Ramazan'ın dahi ne kadar törpülendiğini iyi bilen izleyicilerdenim...Gelelim Sevgili Topoğlu'nun yazısına ;

 Sevgili Topoğlu'nun bu analizini okurken şiiri tamamen bir tarafa bıraktım...Böyle bir incelemenin edebi duyarlığına mahzar olan bu harika anlatımda var olan sanatsal tasvirlere ve romanların en kült ve klasik oluşumuna sebep teşkil edecek muhteşemliği bu şiirin ötesinde okuyarak hayran kaldığımı belirtmeliyim...Şiiri es geçip gözümü yumarak sanki Hemingvey'in ya da Fyedor Dosteyevski'nin bir tasvir-i pasajından inanılmaz cümlelerle kurulu olan bu yazar hükmetmesinin nerelere kadar uzanan oluşumunu maalesef yeterince tanınmamış bu yazarın Yani Ramazan Topoğlu'nun kaleminden öğreniyorum...Basit bir memurun basit olmayan en tepede ki o muhteşem kalitesinin edebi görkemini öğreniyorum...Böylesine imrendiğim bir insanı kıskanmam için ne çok sebebim olduğunu ayrıca öğreniyorum...Ramazan'ın meydana getirdiği edebi alanın manyetikliğinde
Kendi adıma öğrendiklerimi bugün bir kanuniyet haine getirmem özüme olan şansımdır diye düşünüyorum...Evet yıllardır laytmotif bir süreklilik için de onu  mahasin  bir lügatla böyle tarif etmem benim en haklı ve en güzel emeklerimden biridir...

Ramazan Topoğlu 15/02/2020 12:51

Henüz gün kirlenmeden tan vakti; güneşin bir kaç metre yükseldiği zamanlarda/işrak vaktinde pirüpak bilinç ile duyguların ruh hali şiiridir. Kahvaltıda son bardak keyif çayı yudumları keyfince... Kendiliğinden haşmetine büründürülmüş yalın mısraların ustaca fotoğraflanması ve şiirin müthiş öykülemesiyle... Şairin denizdeki dalgaları sakin, nazlı biçimde söze duruyor, bir telaşa kapılmadan. Kumsaldaki yalın ayaklı sevgi öznelerine, ağaçların tepelerinden denize doğru bir yeni kundura armağan edip, eski pabuçları dama atıveriyor usulca.

Etnik ayrım engellemesinin ilkel biçimde sevgiye vurduğu darbeleri mısralarda bir bir göğüsleyip yere çarpıyor Vedat Dündar.

Alev-i vakti zamanın.. Derler ya, güneşin tepedeki zirve vakti/istiva vakti.. Sahi günah mı Alevi, Alev-i, Alevî olmak? İnsanın kökeni ne olursa olsun, O'na kişilik kazandıran, soylu kılan duygusu, düşüncesi, ruhu, gözü, gönülgözü, insanlığı.. Adlandırması ne olursa olsun insanın gönül asaletidir onun değerini veren. Ve sevgiyi yücelten. İnanç insan ayrımı yapıyorsa kökeninde pislik kokan çürümüşlük var demektir, değil mi?

Şiirlerde devrik cümle mısralarının kattığı ayrı bir değer vardır. Bu  şiirin bölümlendirme bütünlüğünde son dizelerle de devrik bir tanım, tamlama başta sergilenebilecek ayrıcalığa sahip olabilecekken bölüm sonunda tercih edilmesi ayrıcalıklı bir büyü katıyor. (Her bölümün sonundaki dizeleri yeniden okuyunuz lütfen, hem antreye hem salonun en belirgin köşesine asılabilecek muhteşem bir aksesuarcasına...Bu tercih şiirin her bölümüne ve bütünlüğüne tinsel baharatlama katıyor.

Son bölümde adeta güneşin batmasına az bir zaman kalıyor. Hani güneşin batmasına yakın zamanlar, ufukta can çekişir gibi kıvranır, bakınca insanın gözüne fena halde kamaştırır ya, gün ufukta solmaya başlar ya, istifar vakti derlermiş. Kaderine kilitlenmiş günahlar vakti.

Vedat Dündar şiiri acemi çocuklukları büyütüyor.

Hafiften rüzgar saçları okşarken;
Kahreden karara sessizce yürürken;
Denize doğru bakarker sessizce;
Öfkelenmeden

Büyütülen çocuklar gibi.

Şiirlendik, şenlendik. Dündar'a teşekkürler.Hasan Büyükkara 15/02/2020 12:37

Ece Ayhan ın en bilinen şairlerindendir FAYTON şiiri
Atatürk , Latife hanım , Fikriye Hanım arasındaki aşk , kıskançlık ve intihara uzanan bir tahkiyesi vardır. 
Bu kadar somut bir olaydan yola çıkılmasına rağmen , bu hikaye hikaye olmaktan çıkmış eritilmiş ve konu yok edilerek tema haline getirilmiştir. Yani şiir kör göze parmak olmak durumuna düşmekten alakonulmuştur.

Çünkü şiir anlatmaz , hissettirir. Çünkü şiir eğitmez , telkin eder, çünkü şiirin asli gösterimi yani tezahürü  doğruluk ve iyilik olmasından önce estetik ve güzellik olmasıdır . Çünkü şiir olayı değil olguyu ele alır.
 Vedat usta daha başlığı koyarken ihlal etmiş şiirin bu nazik varoluş ilkesini

Sevgilerimle , maksadımın anlaşılacağına duyduğum emniyet duygusuna bağışlayacağınıza inanıyorum benim bu mübalağalı cüretkar mektubumu .

Hasan Büyükkara 15/02/2020 12:33Bu yorum 15.02.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Şükran Gülcenaz Aydoğan
KAŞ TASARIM MERKEZİ
taklitçilik cehaletin getirdiği bir eylem.İns...
(Şükran Gülcenaz Aydoğan tarafından)
Devamı
Şükran Gülcenaz Aydoğan
Ruhani
farklı bir şiir ve hoşuma gitti yüreğiniz ka...
(Şükran Gülcenaz Aydoğan tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Elabella
Çok teşekkürler yorumlarınıza değerli şair ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
Elabella
Karmaşık ahenk...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Elabella
yarın olmasa bugün daha çok seveceğim seni!...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Dedim
:) teşekkürler, içi dışı sevgi dolu, yase...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Matruşkayım//
Ne kadar çok çeşit insan var dünyada...akıll...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Matruşkayım//
Teşekkür ederim, sevgili efe... öylesine bir...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Bir gün de olsa..
Romantik bir Çamlıca hesaplaşması, muhasebat, ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Matruşkayım//
Her bebeğin içinden bir başkası daha doğar, b...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
KALAN BENİMM
Harika bir kurguya, akıp gitmiş şiir. selamla.&...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
Dil oyunları
dil canlı bir organizma. bir çok kelime kabul ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Matruşkayım//
...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
ŞİİRLER KALSIN
Şiirsellik ve şiir içiçe sarmalanmış ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Matruşkayım//
Öyle ayrımındasınız ki simgelerle imgeler şi...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Neşe Kızılyar
ŞİİRLER KALSIN
...
(Neşe Kızılyar tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Dil oyunları
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
ELLERİMİ BIRAKMA!
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
* Usta * * Usta *
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Dedim
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı

Linkler